PROFILE OF THE MINISTER OF EDUCATION, CULTURE, SPORTS, SCIENCE AND TECHNOLOGY

Photo of MEXT Minister SUEMATSU Shinsuke

Date of Birth
December 17, 1955

Place of Birth
Hyogo Prefecture

Member of the House of Councillors
Hyogo Prefecture (3 terms)

Education and Career

March 1979 Graduated from Kwansai Gakuin University, School of Law and Politics, Department of Law
April 1983 Member of Hyogo Prefectural Assembly (6 terms)
July 2004 Elected to the 20th House of Councillors (3 terms)
August 2008 Parliamentary Secretary for Finance
October 2010 Chairman, House of Councillors Committee on Audit
August 2013 Chairman, House of Councillors Committee on Foreign Affairs and Defense
October 2014 Acting Secretary General of the Liberal Democratic Party
August 2016 State Minister of Land, Infrastructure, Transport and Tourism, State Minister of Cabinet Office, State Minister for Reconstruction (Abe Cabinet)
October 2018 Chairman, House of Councillors Committee on Rules and Administration
September 2019 Chairperson, House of Councillors LDP Diet Affairs Committee
August 2021 Chairman, LDP chapter in Hyogo Prefecture
October 2021 Minister of Education, Culture, Sports, Science and Technology, Minister in charge of Education Rebuilding (Kishida Cabinet)

(Management and Coordination Division, Minister's Secretariat)