Parliamentary Vice-Minister of Education, Culture, Sports, Science and Technology

 Noriko MIYAGAWA

Date of birth
April 5,1979

Place of birth
Yamanashi Prefecture

Party affiliation
Liberal Democratic Party (LDP)

M.P. career
Member of the House of Representatives, Yamanashi 1st electoral district, elected twice

Website
http://miyagawanoriko.com/

Education and career

March 1998 Graduated from Yamanashi Gakuin Senior High School
March 2002 Graduated with a major in education from the Department of Humanities and Social Science, the Faculty of Letters, Keio University
December 2012 Elected to the 46th House of Representatives (first term)
November 2013 Director, Department of Students, Youth Division of the LDP
September 2014 Acting Director, Women’s Affairs Division of the LDP
September 2014 Deputy Director, Education, Culture, Sports, Science and Technology Division of the LDP
December 2014 Elected to the 47th House of Representatives (second term)
September 2016 Chairman, Committee on Organizations Involved with Education, Culture and Sports, Interest Group Policy Division of the LDP
October 2016 Director, Committee on Education, Culture, Sports, Science and Technology in the House of Representatives
August 2017 Appointed Parliamentary Vice-Minister of Education, Culture, Sports, Science and Technology

Motto Trusting the other is everything for getting along.

Hobbies Swimming, Kendo (rank of second dan), Tea ceremony Sado, watching sports, watching movies

Family Mother and brother


(Management and Coordination Division, Minister's Secretariat)